Multifokální brýle

aneb Co všechno o multifokálních brýlích (ne)víte…

První multifokální brýlová čočka spatřila světlo světa v roce 1959 ve Společnosti pro optiku (Societé des Lunetiers) v Paříži. Od svého výrobce Bernarda Maitenaze dostala název Varilux a stala se jedním z největších vynálezů v oblasti optiky. Tyto Variluxy jsou s námi dodnes, prošly ale neskutečným vývojem nejen optického designu, ale i povrchových úprav čoček.

Multifokální brýlové čočky Varilux od firmy Essilor mají několik ohnisek na různé vzdálenosti, tzn. jedny multifokální brýle nahradí brýle na blízko, do dálky i na střední vzdálenost. S jedinými brýlemi si přečtete noviny, napíšete email na počítači nebo se potěšíte výhledem z okna. V horní části brýlové čočky uvidíte vzdálené předměty, spodní část je zónou pro čtení. Oblast mezi tím (tzv. přechodový kanál) slouží k pohledu na střední vzdálenost (počítač, schody, palubní deska auta atd.)

Pro kvalitní vidění je nutná správná práce s multifokální čočkou. Pohled do dálky je nejjednodušší, použijeme zkrátka horní segment čočky. Pro čtení na 30-40 cm je nutné sklopit oči a použít spodní část čočky. Pro pohled na střední vzdálenost je nutné dívat se střední oblastí čočky (přechodový kanál se ale u jednotlivých typů multifokálních čoček liší šířkou), při pohledu přes periferie ve střední části se může obraz rozmazávat, pomůže drobný pohyb hlavy zpět do středu a vše se napraví.

Aby multifokální brýlové čočky správně sloužily, je nezbytná nejen přesná refrakce, ale také je třeba zohlednit i kritéria obličeje a hlavy jako např. posazení brýlí na obličeji, náklon obruby a její vzdálenost od tváře, prohnutí brýlové obruby, způsob držení hlavy a další. Proto je nutná konzultace s odborníkem, který všechny tyto aspekty zváží a správně vyhodnotí.

 

Teď je na řadě pár mýtů o multifokálních brýlích, které jste možná slyšeli a my bychom Vám je rádi objasnili:

1. Multifokály jsou drahé

Ano, není to levná záležitost, ale mělo by se vzít v úvahu, že multifokální brýlové čočky jsou vlastně troje brýle v jednom a že mezi jednotlivými činnostmi není tedy nutné brýle měnit. Můžeme je nosit převážnou část dne. Multifokální brýlové čočky Varilux mají širokou nabídku cenových variant, ze které si může vybrat opravdu každý. Brýlové čočky by beze změny dioptrie měly vydržet asi 3 roky (toto je pouze orientační údaj, je to individuální).

2. Obtížně se na ně zvyká

Ano, na každou novou věc si je třeba zvyknout, ať je to nový soused, telefon nebo brýle. Doba návyku je individuální, někdo si zvykne hned, někomu to pár dní trvá (maximální dobou je ale většinou měsíc). Statistiky udávají, že pouze 1% populace si na multifokální čočky nezvykne. U brýlových čoček Varilux je díky širokým pohledovým zónám návyk rychlý, ale tak jako u většiny nových věcí se s nimi člověk musí naučit pracovat. U nás v optice si naše zákazníky s multifokálními čočkami vyměříme a garantujeme jim jedinečnou tříměsíční záruku na dobré vidění a bezproblémový návyk. Jsme připraveni i na konzultace a úpravy brýlí v době návyku, ale i po něm.

3. Nemůžu si je předem zkusit

Ano, ale u nás v OPTIK STUDIO Vám garantujeme lhůtu tří měsíců na návyk, s případným návratem zpět k několika jednoohniskovým brýlím v případě, že si na nové multifokální brýle nezvyknete.

 

Je toho ale ještě daleko víc, co byste možná chtěli vědět a pokud máte jakékoli dotazy ohledně nošení multifokálních brýlí, neváhejte a přijďte se zeptat k nám do OPTIK STUDIO.